Android 7.0 Nougat vs Android 6.0 Marshmallow: Co nowego?

Android 7.0 Nougat vs Android 6.0 Marshmallow: Co nowego?

Ci, którzy chcą dowiedzieć  się co nowego znajduje się w od niedawna dostępnej aktualizacji  Google na Androida  - 7.0 Nugat, dowiedzą się tego czytając poniższy tekst. To będzie porównanie Androida 6.0.1 Marshmallow i Androida 7.0 Nugat na smartfonach z serii Nexus 6P i starszej Nexus 6.

 

 



Tutaj będziemy uszczegóławiać, dzielić niektóre nowe funkcje i zmiany dokonane przez Google  w Androidzie 7.0, które użytkownicy uzyskają po  aktualizacj lub zakupie smartfonu LG V20. Istnieje ponad 50 zmian, ale nie wszystkie z nich są od razu widoczne. Większość zmian jest ukryta, ale odgrywa ogromną rolę w ruchu na przód.

Aktualizacja Google'a do Androida 6.0 Marshmallow została wydana w październiku 2015 roku, a wersję Androida 7.0 Nugat wydano po długim okresie wyczekiwania, w dniu 22 sierpnia 2016 roku. Dodano  wiele imponujących możliwości, które poprawiają projekt Androida 5.0 i 6.0. Czytając ten tekst, użytkownicy dowiedzą się, co nowego i czego będą mogli się spodziewać po najnowszej wersji Androida.

Wielu oczekiwało, że  Android 7.0 Nugat zostanie zaprezentowany na konferencji Google I/O 2016, ale zamiast tego zadebiutował 9 marca. Dużo wcześniej, dzięki wysiłkowi Google, po to, aby jak najszybciej oddać aktualizację w ręce użytkowników i programistów. W rezultacie spółka otrzymała więcej opinii, wykonano dodatkowe zmiany i popchnięto najnowszą wersję miesiące szybciej niż w poprzednich latach.

Po miesiącach zapowiedzi programistów i osób dostrajających wersję, Google wydała go w sierpniu w urządzeniach Nexus 5X , Nexus6, Nexus 6P Player, Pixel C i Android One. Producenci oczekują, że rozpoczęcie zgłoszeń i praca nad ich aktualizacją nastąpi późną jesienią.

Podczas prezentacji przez Google wersji Android 7.0 Nugat, wspomniano, że wiele osób będzie podekscytowanych, gdy to usłyszą. W ciągu roku firma wyprodukuje "wydania serwisowe" Androida 7.0 Nugat, podobne do Android N Beta i zapowieddzi programistów. Użytkownicy będą mogli przetestować kolejną wersję z wyprzedzeniem, zanim zostanie przekazana do wiadomości publicznej.

Więc pobierz aktualizację Android 7.0 Nugat dzisiaj, ciesz się najnowszą wersją Androida, i zapisz się do przyszłych programów wersji beta, gdy staną się one dostępne w następnym kwartale. Google obiecał, że pierwsze wydania serwisowe beta pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy, może jesienią.

Android 7.0 Nugat to darmowa aktualizacja oprogramowania dla smartfonów i tabletów, które mogą go obsługiwać. Możesz też otrzymyać aktualizację od producentów takich jak Samsung, Motorola, LG i innych. Upłynie dużo czasu, zanim większość telefonów i tabletów uzyska Androida 6.0 Marshmallow, ale mamy nadzieję, że N szybciej pojawi się u użytkowników na całym globie. Testy Beta dla najnowszych aktualizacji powinny pomóc Google szybciej ulepszyć Androida N już w 2017 roku.

Co nowego w Androidzie N?

Obecnie Android 7.0 Nugat jest dostępny tylko w Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player i tablecie Pixel C. Trzech brakuje na tej liście: Nexus 5, Nexus 7 (2013) i Nexus 10. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Nexus 5 w ogóle nie będzie oficjalnie dostarczał aktualizacji do Androida 7.0. Przynajmniej nie z Google.

Niektóre z najbardziej znaczących nowych funkcji , to wielozadaniowość na podzielonym ekranie oraz tryb wielo-okienkowy. Działa to doskonale i obsługuje wszystkie aplikacje, a nie tylko wybrane, co możemy zauważyć na urządzeniach Samsunga czy LG. Kolejny duży dodatek do Androida N to "natychmiastowe aplikacje", które pozwalają Androidowi zainstalowanie małych kawałków aplikacji (powiedzmy, od wyniku wyszukiwania lub linku) oraz umożliwiają jednorazowe natychmiastowe wykorzystanie aplikacji. Nie trzeba instalować aplikacji i zaczynać od nowa. Android po prostu dodaje czego potrzebuje w tym momencie, korzysta z aplikacji i gotowe. Wyrzuca po zakończeniu.

Inne zmiany, to po raz kolejny poprawienie funkcji oszczędzającej baterię. W poprzedniej wersji oszczędzanie baterii działało tylko wtedy, gdy telefon był przez dłuższy czas nieużywany i w bezruchu. Teraz funkcja oszczędzania energii jest uruchamiana za każdym razem, gdy wyłączymy ekran.

A także funkcja oszczędzania pobierania danych w tle (jeśli jest dostępny), całkowite przebudowanie powiadomień i menu Ustawienia, których budowa jest mądrzejsza, bardziej szczegółowa i uwydatniona. Bezpośrednia odpowiedź z pasku powiadomień dostępna dla wszystkich aplikacji, wiązka powiadomień sprawia, że wygląd jest bardziej przejrzysty. Można zablokować numer z poziomu systemu, poprawa „Szybkich Ustawień” i wiele innych.

Z Androidem N Google wreszcie dostarczyło funkcję dzielenia ekranu. Zasadniczo pozwala to na uruchomienia na ekranie dwóch aplikacji jednocześnie. Działa zarówno na tabletach i smartfonach, a wydaje się współpracować ze wszystkimi aplikacjami. Widzieliśmy to w zapowiedziach Androida M, ale nie było jej w ostatecznej wersji. Jakkolwiek, w Android N ta cecha robi duże wrażenie.

Obsługa funkcji dzielenia ekranu działa poprzez dotknięcie menu aplikacji, następnie należy przesunąć dowolną aplikację do góry. Użytkownicy mogą uruchomić dwie aplikacje na raz, zmienić rozmiar każdej części ekranu, tak, by wszystko było dopasowane do ich potrzeb. To jest bardzo wygodna wersja dla użytkowników tabletów z Androidem, twórców aplikacji i wielu innych. Google twierdzi, że obsługuje również tryb "Picture-in-Picture" w Android TV, co byłoby niesamowite, gdyby się potwierdziło. Możesz oglądać telewizję i w tym samym czasie przeglądać Netflixa.

To, co widzieliśmy w urządzeniach Samsunga, a także u innych producentów już od dawna, teraz dodaje to także Google - ustawienie ikon szybkiego uruchamiania na górze rozwijanego paska powiadomień. Można od razu włączyć WiFi, Bluetooth, hotspot, zmienić głośność i długim naciśnięciem w prawo przeskoczyć do tych ustawień.

Powyżej widać pasek powiadomień w Androidzie 6.0 (po lewej) vs Android N (po prawej stronie). Możesz go dostosować, a przesunięcie palcem w dół rozszerza pełne menu "Szybkie ustawienia" z większą ilością opcji. To nie jest nic ważnego, ale jest to miła zmiana, którą mali producenci dodali już dawno, a teraz będzie również w Androidzie.

Podobnie jak w przypadku ikon szybkiego uruchamiania na naszym ostatnim zdjęciu, Google poprawiło szybkie ustawienia w Android N. Przesunięcie palcem w dół (lub dwoma palcami) sprawia, że od góry do dołu wyświetlają się wszystkie ustawienia i pasek powiadomień. Zauważysz, że teraz wypełnia cały ekran, a nie tylko jego środek.

Mamy też stąd wgląd w szybkie ustawienia, które można konifgurować, a także dzielić na strony. Dwie małe kropki  (na prawym zrzucie ekranu), umożliwiają przejście na inną stronę z wieloma skrótami do szybkich ustawień. Można też jednym ruchem przełączyc urządzenie w stan spoczynku.

Ponadto zostały udoskonalone inne opcje, m.in. dostęp do informacji i łatwiejsze dostosowywanie ustawień, podobne do tego, co widzieliśmy na prezentacjach w ubiegłym roku, ale jednak nie znalazły się w ostatecznej wersji Android Zefir. Cieszyliśmy się z wielu funkcji w wersji beta Androida M, a teraz may do nich dostęp również w Androidzie N, niejednokrotnie w wersji ulepszonej.

W Androidzie N menu ustawień wygląda trochę inaczej, no i chyba o wiele mądrzej. Na górze pojawiają się powiadomienia  (które da się zminimalizować) przypominające nam o aktualizacjach zabezpieczeń. Jednym z nich jest skaner linii papilarnych. Równie łatwo zmienia się tapetę. Większość ustawień w menu ma więcej szczegółów, ale o tym za chwilę. Naciśnięcie górnego przycisku z trzema liniami (Menu), w dowolnym momencie otworzy główne okno ustawień bez konieczności zagłębiana się w kolejne strony menu. Wyjście z podmenu też jest łatwe, w lewym górnym rogu zawsze znajduje się menu. Pod nim ukryty jest zawsze główny ekran ustawień, pozwalający na wygodny dostęp do każdej strony i podstrony. Oto nowy Android N.

Zasadniczo ta funkcja pozwala użytkownikom szybko przejść z jednego do drugiego menu ustawień, nie powracać i szukać wszystkiego od nowa. Nie są to zbyt wielkie rzeczy, ale to sprawia, że poruszanie się po ustawie