Na temat niezgodności interfejsów już napisano wiele artykułów. Ale niestety nie zawsze możemy znaleźć odpowiedź na potrzebne nam pytanie. A no właśnie, jak podłączyć audio i TV urządzenia w domu w jednolity system elektroniczny? Faktycznie rozwiązań tego problemu jest wiele, najprostszy -- to ręczne przełączanie kabli z różnych źródeł na różne urządzenia. Ale w tej metodzie jest duża wada - z czasem złącza przy częstym włączaniu/wyłączaniu konwektory zużywają się i wymagają wymiany.
Oferujemy uniwersalne mikroprocesorowe urządzenia - matrycowy przełącznik (switch). To urządzenie ma wejścia i wyjścia HDMI. Za pomocą przycisków na przednim panelu lub pilota można połączyć każdy z X źródeł z każdym z Y audio lub wideo. Przy tym nie trzeba szukać w splątanych kablach własciwego: tylko jeden raz trzeba poprawnie podłączyć i dalej cieszyć się zabawą.
Przykładowy schemat podłączenia urządzenia znajdziesz poniżej:
.
Jak widać, nie ma nic bardziej prostego: kilka kabli HDMI2HDMI i matrycowy przełącznik.
Ale u niektórych powstanie pytanie: a co zrobić z kablami audio, takimi jak cyfrowy i analogowy. Mogę odpowiedzieć tak: jeśli masz swój ulubiony stary wzmacniacz, który daje dobrą moc i bardzo wysokiej jakości dźwięk, to nie warto go wyrzucać. Oczywiście, nowoczesne technologie obejmują interfejsy przesyłania i odbierania dźwięku cyfrowego: koncentryczne RCA, optyczne TOSLink lub uniwersalny HDMI. Zazwyczaj nowoczesne źródła i odbiorcy audio są już wyposażone interfejsami HDMI. Ale, jeśli w urządzeniu nie ma HDMI, to już nie problem. Teraz istnieje wiele przełączników jak z analogowych interfejsów na cyfrowy, tak i z różnych wideo interfejsów między sobą. Na przykład, u ciebie w domu telewizję przyjmuje tuner cyfrowy DVB-T2 z wyjściem HDMI. Następnie należy rozcieńczyć audio sygnał na telewizor i na analogowy wzmacniacz kina domowego 5.1. Ponadto, masz jeszcze projektor z analogowym wejściem RGB za pomocą kabla VGA i chcesz obejrzeć mecz na dużym ekranie, i usłyszeć ryk trybun przez kino domowe.
Teraz to bardzo prosto zrobić!
Najpierw dzielimy sygnał na 2xHDMI i analogowe 5.1 za pomocą urządzeń HDCN0016M1 oraz HDV-912, dalej jeden z interfejsów HDMI przekształcamy na analogowy sygnał VGA do projektora za pomocą HDV-M630. Teraz kable podłączamy do odpowiednich urządzeń, łączymy za pomocą organizatora kabli. Możemy cieszyć się z wysokiej jakości wideo i dźwięku!
P.S.
Jeśli masz więcej niż jeden tuner lub istnieje potrzeba podłączyć w ten schemat DVD lub Blueray odtwarzacz, trzeba dodać jeszcze matrycowy przełącznik HDMI HDMX0402M2, o którym była mowa na początku artykułu.
Miłego oglądania!