Co to jest punkt sprzedaży POS?

Punkt sprzedaży (POS)

- w jednym czasie i miejscu dokonujemy zakupu i sprzedaży. W punkcie „sprzedaży” sprzedający obsługuje kupującego, może wystawić odpowiedni dokument sprzedaży paragon lub fakturę (odpowiedni dokument handlowy wystawiany przez sprzedającego kupującemu dla danego zakupu, zawierający informacji o nabytych produktach, ilości oraz o cenie za produkty lub usługi). Na dokumencie wskazana jest forma płatności dokonana przez klienta. Klient dokonuje płatności na rzecz Sprzedawcy w zamian za towar lub po wykonaniu usługi. Po otrzymaniu płatności sprzedający wystawia rachunek za transakcję.

Płatności są dostępne za pośrednictwem terminali płatniczych lub innego urządzenia. Do zrealizowania transakcji i podania kwoty do zapłaty przez klienta, sprzedawca korzysta z różnych dodatkowych urządzeń takich jak: wagi, skanery kodów kreskowych, kasy fiskalne czy też z systemu POS.


System POS to system, który pozwala na przetwarzanie i rejestrowanie transakcji pomiędzy firmą a jej klientami przy zakupie towarów i/lub usług.

Zalety systemu POS


Systemy POS zapewniają: zarządzanie zapasami, CRM, usługi finansowe czy magazynowania.

Systemy POS mają możliwość przetwarzania transakcji gotówkowych, dystrybucji i planowania zakupu towarów, księgowanie i planowania usług świadczonych klientom, śledzenia stanu towarów i usług (naprawy lub produkcji), fakturowanie i monitorowanie rozrachunków przez kontrolę zadłużenia i zaległości w płatnościach.

Systemy POS eliminują konieczność stosowania metek z cenami. Ceny sprzedaży są połączone z kodem produktu podczas dodawania towaru na magazyn, więc kasjer musi tylko zeskanować ten kod, aby przetworzyć sprzedaż. Jeśli cena się zmieni, można to zrobić w trakcie inwentaryzacji.

Systemy POS umożliwiają również wprowadzenie różnego rodzaju rabatów i programów lojalnościowych dla klientów. Systemy POS pozwalają skuteczniej kontrolować stany magazynowe, a te cechy są wspólne dla wszystkich nowoczesnych systemów POS.

Systemy POS charakteryzują się wysoką i stabilną szybkością, niezawodnością, łatwością obsługi, zdalnym wsparciem, niskim kosztem i bogatą funkcjonalnością. 

Uniwersalność systemów POS


Systemy POS przeznaczone są nie tylko do obsługi handlu detalicznego, hurtowego i hotelarskiego. Systemy POS znajdują również zastosowanie w firmach wynajmujących nieruchomości, warsztatach naprawy sprzętu, wydziałach zdrowia, kasach biletowych takich jak kina i stadiony oraz w wielu innych miejscach.